KURAM LONCA: Geleneksel Sanatkâr-Zanaatkâr Veritabanı

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Vakıf Kültür Varlıklarını Koruma, Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (KURAM) koordinasyonunda, İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmekte olan “KURAM LONCA: İstanbul Geleneksel Sanat ve Zanaat Atölyeleri” yürütülmektedir. Proje ile geleneksel “lonca” yapısının mesleki etik kuralları, kalite kontrolü ve insan yetiştirme geleneğinin yeniden canlandırılması amaçlanmakta ve İstanbul’un kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel sanat ve zanaat dallarındaki ustalığın sürdürülmesi yoluyla kültürel varlıklarının korunmasına katkıda bulunulması hedeflenmektedir.

Proje kapsamındaki önemli faaliyetlerden biri, İstanbul’da faaliyet gösteren geleneksel sanat ve zanaat erbabının envanterinin oluşturulmasıdır. Projede ele alınan sanat-zanaat dalları öncelikli olmak üzere, kültür varlığı koruma alanıyla ilgili, Geleneksel Sanatkâr-Zanaatkâr Veri Tabanı hazırlanmaktadır. Veri tabanında toplanmakta olan bilgilerle, meslek erbabının görünürlüğünün artırılması, bir araya gelip bilgi alışverişinde bulunabileceği, geleneksel usta-çırak ilişkilerinin desteklendiği bir platform teşkil edilmesi ve mesleki örgütlenme için imkan oluşturularak ekonomik sürdürülebilirliğin de sağlanması hedeflenmektedir.

Bu amaçla Geleneksel Sanat ve Zanaat alanında çalışan meslek erbabı ustaların envanter çalışmaları kapsamında bir online kayıt formu oluşturulmuştur.  Sizleri bu alanda çalışmakta iseniz doğrudan, alanda çalışan mesleğinin erbabı olan ustaları tanıyorsanız onlara yönlendirmek, bilgilerini kaydetmesini sağlamak ve çevrenizdekileri haberdar etmek üzere dolaylı olarak katkıda bulunmaya davet ediyoruz.

Bilgi girişi için aşağıdaki linkten erişebileceğiniz forma mesleki bilgileri kaydedip, dilerseniz eserlerin küçük fotoğraf ve videolarını da yükleyerek KURAM LONCA projesi kapsamında oluşturmakta olduğumuz Geleneksel Sanatkâr-Zanaatkâr Veritabanı’na katılabilirsiniz.

 

Geleneksel Sanatkâr-Zanaatkâr Veritabanı Kaydı: https://forms.gle/xsg9MpZkztfoP9wU8