Ayasofya Yerleşkesi’nde KURAM Kültürel Miras Buluşmalarının ikincisi gerçekleşti !

"Vakıf Kültür Varlıklarını Koruma Uygulama ve Araştırma Merkezi" (KURAM) ile Mimarlık ve Tasarım Fakültesi "Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü"nün organize ettiği "KURAM Kültürel Miras Buluşmaları" serisi Ayasofya’nın eşsiz atmosferindeki medresede düzenlenmeye devam ediyor.

 

Kültürel Miras alanında uzman isimlerle söyleşilerden oluşan "KURAM Kültürel Miras Buluşmaları"nın ikincisi  gerçekleştirildi. Koruma Çalışmaları ve Şehir İlişkisi temalı söyleşiye Dr. Olcay Aydemir konuk oldu.

KURAM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Onur Şimşek ve Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mine Esmer moderatörlüğünde gerçekleştirilen programda, Dr. Olcay Aydemir  koruma ve onarımı gerçekleştirilen tarihi yapıların kentle nasıl bir ilişki içerisinde olduğunu  ve estetik uyumun önemini vurguladı.    Aynı zamanda   Yenikapı kazı alanında bulunan Bizans dönemine ait sikkeler, takılar çanak çömlek ve neolitik döneme ait taşlaşmış ayak izlerinin önemine değindi. Program, Aydemir'in İspanya’daki Alicante Arkeoloji Müzesindeki  eser kütüphanesi hakkında bilgiler vermesinin ardından,  soru-cevap bölümü ile son buldu. Yoğun ilgi gören KURAM Kültürel Miras Buluşmaları serimiz,  alanlarında uzman konuklarımızın katılımlarıyla devam edecektir.