Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
KURAM Hakkında

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi'nin kuruluş amaçları ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün strateji belgesi doğrultusunda, taşınabilir ve taşınmaz vakıf kültür varlıklarının korunması konusunda faaliyet gösteren bir uygulama araştırma merkezi kurulmasına karar verilmiş, bu kapsamda; İstanbul Kalkınma Ajansı’nın 2012 Yılı Yaratıcı Endüstrilerin Geliştirilmesi Mali Destek Programı’na “Vakıf Kültür Varlıkları Restorasyon ve Konservasyon Laboratuvarı, Uygulama ve Araştırma Merkezi “ isimli bir proje teklifi sunulmuştur. Ajans tarafından yapılan değerlendirmeler neticesinde sunulan proje önerisi desteklenmeye değer bulunmuştur.Aynı zamanda Yüksek Öğrenim Kurumu'nun  02.01.2014 gün ve 70032 sayılı karar ile ve 'Vakıf Kültür Varlıklarını Koruma Uygulama ve Araştırma Merkezi (KURAM) adıyla resmiyet kazanmış ve böylece İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen proje kapsamında yürütülen araştırma ve koruma faaliyetlerine, merkezin resmi kuruluşu tamamlanarak süreklilik kazandırılmıştır.

Merkez bünyesinde ilk olarak Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Haliç Yerleşkesi'nde ''Prof. Dr. Ahmet Refik Ersen Restorasyon ve Konservasyon Labaratuvarı'' kurulmuştur. Bu kapsamda ıslak kimya, fiziko-mekanik, petrografi, mekanik ve hasarsız test laboratuvarlarının kurumları gerçekleştirilmiş ve faaliyetlere başlamıştır.Labaratuvarda hem üniversitenin hemde Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün koruma uygulamalarına yönelik teknik, deneysel uygulama ve araştırma ihtiyaçları karşılanmaktadır.

Merkez bünyesindeki laboratuvarlara ek olarak, proje ortaklarından olan Vakıflar İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Türk İnşaat ve Sanat Eserleri Müzesi'nde bir ''KURAM Konservasyon Atölyesi'' kurulmuştur. Atölyede ilk defa 2013-2014 bahar döneminden itibaren, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu, Mimari Restorasyon Programı öğrencilerine yönelik Konservasyon Uygulamaları dersi gerçekleştirilmektedir.

Kuram, vakıf kültür varlıklarının korunması konusunda uygulama alanında üretilen bilginin akademik ortamda geliştirilen bilgilerin de uygulama dünyasına taşınması konusunda köprü olmayı hedeflemektedir. Bu amaçla akademik bilgi ve uygulama tecrübelerinin sektördeki ilgililer ve öğrencilerle paylaşılabileceği ''KURAM Seminerleri'' kapsamında seminerler düzenlemektedir.

Kuram ülkemizdeki koruma uygulamalarının bilimsel temellere oturtulması konusunda çalışmalarıyla öncü bir kurum olmayı en önemli misyonu olarak belirlemiştir. KURAM'ın söz konusu misyonunu gerçekleştirmek için yapacağı faaliyetler Eğitim, Araştırma, Uygulama, Laboratuvar ve Bilgi Kaynakları olmak üzere beş ana bölüm içinde değerlendirilmektedir.

 
Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi